Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Bellevue
Cena od: 500 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Apartmá Vila Terezie
Cena od: 540 Kč os./noc
Hotel Bezděz
Cena od: 733 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že na rozmanité lyžování jsou Jizerské hory jako stvořené? Špičák, Berdřichov i Severák leží nedaleko od sebe a poskytují rozdílnou náročnost sjezdovek. Jízdenky zakoupené v jednom středisku jsou platné i v obou dalších.Historie Máchova jezera

Historie

Máchovo jezero není jezero, ale rybník. Založil ho král Karel IV. roku 1366 (některé prameny uvádějí 1367) pod názvem Velký rybník. Ze zápisků pražského kanovníka Beneše Krabice z Veitmile se dovídáme, že „toho roku a v tom čase císař …. zbudoval a vyzvedl rybník podivuhodné velikosti, jakési velké vodstvo, pod hradem Bezděz.“

Král prý často chodíval na nedalekou skalku a prohlížel si širokou vodní hladinu. Místu se dodnes říká Králův stolec. Dodnes je bývalý Velký rybník největším rybníkem v Libereckém kraji. Slouží jako ochrana před záplavami, k chovu ryb a především jako populární rekreační středisko. Dva malé ostrůvky – Myší zámek a Kachní ostrov – jsou cennými ornitologickými rezervacemi veřejnosti nepřístupné. Na pískovcové skále na Myším zámku jsou zbytky tvrze z 15. stol.

V 80. letech 19. stol. se rybník stává oblíbeným místem odpočinku vyšších společenských vrstev – z Velkého rybníka se stává rekreační a lázeňské letovisko. Vrcholu popularity dosahuje tato oblast po první světové válce. Doksy se stali luxusním místem s městskými lázněmi. Hosté mohli využít široké nabídky ozdravných kúr, k nejoblíbenějším prý patřily rašelinové koupele.

Ve 30. letech přichází turistický spolek v Doksech s myšlenkou spojit rybník a jeho okolí se jménem Karla Hynka Máchy. Stalo se tak právě v době, která podobným záměrům moc nepřála. Název jezera se stal kolem roku 1928 předmětem národnostního střetu. Dlouhodobý spor se vyhrotil roku 1936, kdy Názvoslovná komise při geografickém komitétu Národní rady badatelské odmítla uznat změnu názvu Velkého rybníka.

Jméno se však přesto mezi lidmi uchytilo. Po druhé světové válce se Velkému rybníku už neřeklo jinak než Máchovo jezero. Název se posléze rozšířil na celý kraj. Turistický průvodce z roku 1961 mapující oblast mezi Českou Lípou a Kokořínskem se jmenuje Máchův kraj.

Lázně byly po válce zrušeny, ale jezero neztratilo statut oblíbeného rekreačního místa. V 60. letech se začaly rozšiřovat pláže, rozvinula se lodní vyhlídková doprava a vznikaly nové kempy. Dnes je Máchovo jezero, lidově tzv. „mácháč“ jedním z nejvyhledávanějších míst v České republice a je často dějištěm mnoha sportovních a kulturních akcí.