Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Bellevue
Cena od: 500 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Apartmá Vila Terezie
Cena od: 540 Kč os./noc
Hotel Bezděz
Cena od: 733 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že České Švýcarsko je nejen zachovalá příroda, ale i bezpočet kulturních památek, vyhlídek a turistických možností? Výchozím bode pro turistiku v tomto kraji je Hřensko, odkud se například můžete svézt na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.Bezděz : Prohlídka

Prohlídkové okruhy:

S průvodcem 50 min, nejvíce 60 návštěvníků, nebo samostatně - doba neomezena.

1. okruh: První nádvoří - Purkrabský palác, druhé nádvoří - Manský palác, Královský palác, kaple

Purkrabský palác

Dnešní Purkrabský palác je bývalé sídlo purkrabího, který spravoval hrad a zastupoval majitele v době jeho nepřítomnosti. V časech, kdy hrad sloužil jako klášter, měli mniši v prvním patře vybudovanou velkou a malou jídelnu (refektář), kuchyň, v přízemí pekárnu a v podstřeší cely. Klub českých turistů ve snaze přizpůsobit hrad návštěvníkům vybudoval kamenný můstek a upravil okolí cisterny.

Královský palác

Je nejrozsáhlejším palácem hradu. Sloužil jako sídlo panovníka. Tomu odpovídá délka a rozlehlé prostory. Na severovýchodě palác ukončuje čtverhranná místnost, na níž navazuje kaple. Mnichům tento prostor sloužil jako klášterní hrobka. Spojení jednotlivých místností, které nebyly propojeny zevnitř, zajišťovala dřevěná pavlač. Její stopy jsou zřetelné na fasádě. Přízemí mělo původně ploché stropy. V této úrovni se zachovalo nejvíce novověkých klášterních úprav.

Manský palác

Přízemí složilo spíše jako provizorium, hlavní obytné prostory se nalézaly v patře. Střední sál se nachází pod dvěma křížovými žebrových klenbami. Z jednoho kouta vedlo točité schodiště do podstřešního patra, odkud byl přístup do sousedních místností. Východní sál má také křížovou klenbu. Protilehlá komora má zajímavou úpravu. Do jejího zdiva byl vložený zaklenutý srub. Poskytoval svým obyvatelům větší teplo než kamenné prostory.

Kaple

Je vysoce ceněnou památkou architektury 13. století. Tvoří ji jednolodní prostor se dvěma poli křížových kleneb. V jihozápadní části se nalézá tribuna, z které panovník sledoval bohoslužbu. Stěny přízemí člení výklenková sedátka charakteristická pro raný středověk. Na svorníku klenby je zřetelný otvor pro upevnění dřevěného štítu. V patře kaple vznikl klenutý ochoz, který je zaklenut křížovou klenbou bez žeber. Ochoz měl i vojenský charakter, v případě ohrožení z něj bych chráněn prostor do tří světových stran. Kaple byla původně zasvěcena archandělu Michaelovi, roku 1624 přesvěcena Panně Marii a po zrušení kláštera odsvěcena.

2. okruh: Velká věž s vyhlídkou a romantickou místností v nejvýše situované části hradu.

Velká věž

Průměr věže je kolem 10 m. Dříve se do ní vstupovalo portálem v prvním patře, později bylo přistavěno novověké schodiště. Původně míval bergfrit (okrouhlá hlavní věž hradu) pět pater. Dnešní vnitřní členění pochází z 19. století, kdy byla věž zpřístupněna veřejnosti. Páté patro bylo tehdy upraveno v romantickém pseudogotickém stylu. Věž ukončoval ochoz lemovaný parapetní zídkou s cimbuřím. Odtud strážný dobře viděl do okolí.

Otevírací doba:


Duben:
sobota, neděle, svátky
10:00 – 16:30
Květen - září:
denně, kromě pondělí
9:00 – 16:30
Říjen:
sobota, neděle, svátky
9:00 – 15:30

Mimo otvírací dobu pouze po předchozí domluvě

Vstupné:


Plné:
60,- Kč
Snížené:
děti ve věku 6-15 let
senioři nad 65 let
studenti ve věku 15-26 let s platným studentským průkazem
držitelé průkazů ZTP a ZTP/P
40,- Kč
Rodinné:
dva dospělí + max. tři děti do 15 let
160,- Kč
děti do 6 let v doprovodu rodičů
průvodci držitelů průkazu ZTP/P
držitelé průkazu FOD
ZDARMA

Doprava - autem

Z Doks se na hrad Bezděz dostanete po silnici č. 33 směr Bělá pod Bezdězem, trasa je dlouhá asi 7 km. Parkování – 0,5km, placené.

Autobus

Autobusová zastávka je v obci Bezděz, 2,5 km od hradu.

Vlak:

Vlaková zastávka je v obci Bezděz, 3 km od hradu.

Kontakt:

Národní památkový ústav
Státní hrad Bezděz
472 01  DOKSY
E-mail: bezdez@liberec.npu.cz
Telefon: 487 873 131 (správa hradu), 606 649 807 (kastelán), 723 774 904 (pokladna)