Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Doporučujeme

Hotel Bellevue
Cena od: 500 Kč os./noc
Apartmá Pštrosí farma Zbyny
Cena od: 300 Kč os./noc
Apartmá Vila Terezie
Cena od: 540 Kč os./noc
Hotel Bezděz
Cena od: 733 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že v okolí Adršpašsko-teplických skal najdete nejeden zajímavý turistický cíl? Jsou tu Jiráskovy Skály (Bischofstein), zámek Náchod s medvědáriem, barokní kaple Hvězda nebo třeba stolová hora Ostaš.Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách

Historie

Středověký Skalní hrad byl vybudován na přelomu 13. a 14. století. Opevnění vzniklo ve 14. stol. Ronovci a vypáleno bylo r. 1639 Švédy. Koncem 17. století Ferdinand Hroznata započal přestavbu barokního kláštera. Celá Hroznatova rodina byla velice zbožná, uctívala Františka z Assisi a podporovala misie. Skalní útvar přitahoval pozornost od nepaměti, proto se rozhodl zde poustevnu vybudovat. Stavební úpravy přinesly skalnímu útvaru zásadní změny. Zřetelně se v nich odráží styl tehdejších architektů: barokní spojení protikladu racionality s citovým výrazem.

Architektury se ujal první řeholník Konstantin. Hrabě Hroznata však předčasně umírá a jeho plány nebyly nikdy naplněny. Panství odkoupil hrabě Václav Norbert Oktavián Kinský, který se o dostavbu posvátného místa nijak nezajímal. Práce byly zastaveny. Po Norbertově smrti byly práce znovu obnoveny, ale už v odlišném duchu. Ke slovu se dostává představa nábožensky romantické poustevny ovlivněná asketismem ranného křesťanství. Do roku 1782 zde žili poustevníci, poté zanikla nařízením císaře Josefa II.

Bývalá poustevna stále více láká výletníky. Docházelo k dalším úpravám ve stylu romantismu. Úpravy výrazně nenarušily barokní charakter stavby, který se zachoval do dnešních dnů. Kinští vlastnili panství až do roku 1940. Po válce byl majetek znárodněn a později vyhlášen národní kulturní památkou.

Provozní doba:

duben a říjen: so, ne, svátky 9:00 – 16:00
červen - srpen: denně 9:00 – 17:00
květen, září: denně mimo pondělí 9:00 – 17:00

Vstupné:

Plné60,- Kč
Snížené30,- Kč
Rodinné145,- Kč

Hrad leží asi 20km od Doks, 4 km od Nového Bor

Kontakt:

tel.: +420 487 753 583
e-mail: info@hradsloup.cz